Nálunk még kevésbé elterjedt, de a világon esztétikus zöld színe és egyéb kedvező tulajdonságai miatt közismert és kedvelt növény.
A növényben sok a C-vitamin, magas a rost tartalma, és az ásványi anyag tartalma sem hanyagolható el. A többi káposzta félével szemben sokkal könnyebben emészthető. Kiemelkedő a szulforafan hatóanyagának a gyomor és bélrendszerre gyakorolt daganatellenes hatása. Emiatt fontos szerepe van a rákmegelőző étrendben is!
Jót tesz a csontoknak, fogaknak, nyirokmirigyeknek, tisztítja a vért, javítja a keringést és a sejtek anyagcseréjét.
A brokkoli erőteljes rákmegelőző tulajdonságát elsősorban két összetevőnek köszönheti: indol-3 carbinolnak és a szulforafannak.
Ezek a vegyületek "összesöprik" a daganat kialakulásában résztvevő károsító anyagokat.
Laboratóriumi vizsgálatok során bizonyítást nyert, hogy az indol-3-carbinol csökkenti a kórosan magas ösztrogén szintet, így az emlőrák prevenciójában óriási szerepet játszik.
Egy kicsi, 50 ember bevonásával Japánban végzett kísérleti tanulmány eredményei szerint két hónapon át napi 71 gramm brokkolicsíra fogyasztásával némi védelmet szerezhetünk egy olyan gyomorbaktérium ellen, mely hurutot, sőt, akár gyomorrákot is okozhat.
A naponta fogyasztott brokkolicsíra több mint 40%-kal csökkentette a HpSA szintjét, a Helikobacter Pylori jelenlétére utaló speciális anyagét.
"A tanulmány lényege, hogy beazonosítottuk azt a táplálékot, mely rendszeres fogyasztása esetén esetleg hatással lehet sok emésztési betegségre, és talán a gyomorrákot is megelőzheti." - mondta Fahey.
Hidrokinonglükozid tartalma megakadályozhatja a rák kialakulását és növekedését, leghatásosabb növényként említik a nyelőcső-, gyomor-, vastagbél-, végbélrák leküzdésében, kiemelkedően fontos szerepe lehet a tüdő-, prosztata- valamint a hólyagrák legyőzésében is.
Hatása:
- Gyomor és bélrendszerre gyakorolt daganatellenes hatású
- Meghatározó szerepe van a Helicobacter Pylori kórokozó csökkentésében
- Tisztítja a vért, javítja a keringést és a sejtek anyagcseréjét.
- Gyulladáscsökkentő.