A tüdőfűlevél mindenféle légzőszervi betegség legjobb gyógyszere. Használjuk krónikus hörgőgyulladásra, torokfájásra, köhögésre, asztmára, szamárköhögésre. Letapadt hörgő esetén köptető, használják vérköpéses tüdőbajra is. Vérzéscsillapító, izzasztó hatású.
A martilapu befedi és védi a gyulladt nyálkahártyát, csökkenti a köhögési ingert. Légúti gyulladásoknál a hígabb váladékot fellazítja, megkönnyíti a köhögést, görcsoldó, gyulladásgátló. A nyálkaanyagoknak köszönhetően hatásos köhögéscsillapító, illetve köptető, a benne lévő tanninok miatt pedig fertőtlenítő hatású.
A mezei kakukkfű teája megvéd a betegségektől, meghosszabbítja a sejtek életét, erősíti immunrendszerünket. Vérbőséget fokozó hatása javítja a vérkeringést, és vérszegénység esetén is kiváló. Kezelhető vele a köhögés, a hörgő- és szájüregi gyulladások, orrdugulásra inhalálni is lehet vele. Nyálkaoldó, köptető hatása is van. Újabban vírusos betegségekre javasolják.
A lándzsás útifű oldja a letapadt nyákot. A légutak gyulladásos megbetegedéseiben, köhögés csillapítására, köptetőként használják, baktériumölő, gyulladáscsökkentő hatása miatt.
A kis ezerjófű gyulladáscsökkentő, baktériumölő, lázcsillapító hatású növény.
A cickafark és a körömvirág gyulladáscsökkentő hatása szintén elengedhetetlen meghűléses és vírusos megbetegedések esetén.
A szurokfű enyhíti a megfázásos, influenzás tüneteket, tisztítja a légutakat, csillapítja a köhögést, és enyhíti az orrmelléküreg-gyulladást és a tüdőgyulladást is. Hörgő- és hangszalaggyulladás, rekedtség esetében is megfelelő, görcsoldó, antiszeptikus, köptető hatású.
Az orvosi veronika asztma, rekedtség, köhögés és tüdősorvadás esetén is hatásos.